Corona Sonrası Ofislerdeki Değişiklikler

8 Temmuz 2020
Posted in Genel
8 Temmuz 2020 dia

Corona, günlük hayatımızda olduğu gibi iş hayatımızda da birçok değişikliği getirdi.  Dünyanın dört bir yanındaki işverenler, çalışanlarını ofise geri getirmeyi denerken, üst düzey yöneticiler iş yerlerinin hem üretken hem de güvenli olmasını sağlamak için harekete geçiyor.

Son on yılda ofisler bazı şekillerde değişmiş olsa da, COVID-19 sonrası bir dünya için tamamen yeniden düşünülmesi ve dönüştürülmesi gerekebilir. Ofisler için dönüşümsel bir yaklaşım gerekli olacak.

Ofislerde Yaşanan ve Gelecekte Yaşanması Öngörülen Değişiklikler

– Evden Çalışma Artacak:

Pandemi bittiğinde, tüm işgücünün yaklaşık yüzde 30’unun haftada en az bir kez evden çalışacağı tahmin ediliyor. Corona’dan önce bu oran %10’dan azdı. Değişim devam ettikçe, özellikle beyaz yakalı çalışanlar için teknoloji giderek daha önemli bir rol oynamakta. Zoom gibi video uygulamalarının ve Slack gibi sohbet yazılımlarının pandemiden sonra günlük yaşamlarda da kullanılması bekleniyor. İnsanların toplantı yapma şekli – ortamın yanı sıra toplantıların uzunluğu ve amacı da – gelişebilir.

– Empati:

Birlikte bir krizle yaşama deneyimi; örneğin çalışma arkadaşlarının oturma odalarının yanı sıra çocuklarını ve evcil hayvanlarını görme, daha güçlü bir empati duygusuna ve hatta işyeri sosyal ortamının kalıcı bir şekilde yumuşamasına yol açabilir.

– İş Yaşam Dengesi:

Tüm bunlar kaçınılmaz olarak daha iyi bir iş-yaşam dengesi ortaya çıkarabilir. Çocuğunun tiyatro gösterisine katılmak için günün ortasında dışarı çıkma özgürlüğünün beyaz yakalı çalışanların bir işte aradıkları özelliklerden biri olmasıyla artık çalışanlar için şehir merkezinde pahalı evlerde oturma zorunluluğu ortadan kalkabilir.

– Video Konferans Yazılım Kullanımları:

Coronavirus salgını, Zoom, Slack, Microsoft Teams, Google Meet ve diğerleri gibi video konferans ve sohbet uygulamaları gibi işyeri yazılımlarına yeni bir amaç getirdi. Daha önce bu yazılımlar çalışanların yüz yüze yapılan işlerde işbirliği yapabilmelerine yardımcı olurken, dünyanın büyük bir kısmı ofise gidemediğinde, bir iş gereksinimi haline geldi. Ve bu hızlı değişim, insanlar ofise döndüklerinde, muhtemelen bu yazılımı kullanmaya devam etmelerine ve hatta yeni şekillerde kullanmalarına neden olacak. Ayrıca dijitalleşmeye açık olmayan işletmelerin bile bu uygulamaları öğrenmek zorunda kalması bu yazılımların daha uzun süre kullanılacağını gösteriyor.

Uzaktan çalışmaya geçiş, bazı şirketlerin çalışanlar için gözetim teknolojisine olan ilgisini de artırdı. Evden çalışmanın, hassas bilgilerin sızmasına veya kaybolmaya neden olabileceğinden endişe duyan işverenler bunun için çeşitli yazılımlar kullanıyor. Evden çalışmaya aşina olmayan şirketlerde bu yazılımların kullanımı daha yaygın.

– Artan Toplantılar:

Beyaz yakalar için pandemi sırasında iş gününün düzeni de değişti. Bazıları için bunun beklenmedik ve görünüşte olumsuz bir etkisi; daha fazla toplantı oldu. Online toplantılar Şubat’tan Nisan’a kadar neredeyse iki katına çıkarken, her toplantıya yüz yüze toplantılara göre daha fazla kişinin davet edildiği görülüyor.

– Teknoloji Kullanımı:

Geleceğin ofisinde, teknoloji, çalışanların ofis binalarına dönmelerini ve (bir aşı bulunana kadar) güvenli bir şekilde çalışmalarını sağlamada önemli bir rol oynayacak. İşletmelerin hangi çalışanların ofise gelebileceğini, ofisin ne sıklıkta temizlendiğini, hava akışının yeterli olup olmadığını vs yönetmeleri gerekecek. Verimliliği, işbirliğini ve öğrenmeyi sürdürmek ve kurum kültürünü korumak için, fiziksel olarak ofiste olmak ve ofis dışında olmak arasındaki sınırlar kalkmalı. Her zaman açık video konferans, kusursuz kişisel ve uzak işbirliği alanları (sanal yazı tahtaları gibi) ve eşzamansız işbirliği ve çalışma modelleri, fütüristik fikirlerden standart uygulamaya hızla geçecektir.

DİA ERP ile tüm şirket süreçlerinizi istediğiniz yerden yönetin.

Formu doldurup hemen deneyebilirsiniz.